Ińsko - przepiękna miejscowość letniskowa w makroregionie Pojezierza Drawskiego, centralnie położona w odległości około 80 km od Szczecina i około 80 km od morza. Miasto położone w centrum Pojezierza Ińskiego, nad południowym brzegiem jeziora Ińsko, zaliczanego do najpiękniejszego krajobrazom na Pomorzu Zachodnim, o wodach I klasy czystości. Jest najwyżej położonym miastem (130 m n.p.m.) na Pojezierzu. Najwyższe wzniesienie Wyżyny Ińskiej- góra Głowacz (180 m n.p.m.), która jest jednocześnie rezerwatem przyrody, znajduje się w odległości 7 km od Ińska. Nie bez powodu nazwano ten obszar Szwajcarią Ińską.


Ze względu na niepowtarzalny charakter, malownicze tereny, niezwykle cenne rezerwaty z bardzo bogatą fauną i florą utworzono w 1981 roku Iński Park Krajobrazowy. Obszar Ińskiego Parku Krajobrazowego utworzony jest przez lodowiec. Rozciągające się wokół jeziora Ińsko wzgórza morenowe i czołowe składają się na niepowtarzalny krajobraz.

Jeziora Wyżyny Ińskiej to prawdziwa ozdoba pejzażu. Na szczególną uwagę turystów zasługuje niezwykle ukształtowana linia brzegowa jeziora: półwyspy, wyspy, zatoki. Ciekawostką dla koneserów turystycznych są pływające wyspy na jeziorach Linówko i Kamienny Most.
Ze względu na obfitość (18 jezior i 45 mniejszych zwanych oczkami) i urozmaicenie terenu Iński Park Krajobrazowy został nazwany krajem błękitnych jezior i okrytych lasami wzgórz. Okolice Ińska znane są z licznych wykopalisk archeologicznych oraz rzadko spotykanych zabytków architektury. Zachowały się tutaj liczne grodziska. Na uwagę zasługują również zabytkowe, osiemnastowieczne i dziewiętnastowieczne kościółki wiejskie oraz domy mieszkalne, budowane z kamienia z charakterystycznymi drewnianymi wieżami. Od miasteczka w różnych kierunkach prowadza niezliczone szlaki turystyczne. Amatorzy jazdy konnej mogą korzystać z oddalonych około 20 km ośrodków jeździeckich. Do dyspozycji turystów służą:

  • poczta
  • bank (bankomat SGB)
  • sieć sklepów
  • apteki
Ińsko – to prawdziwy raj dla turystów!!!

 

Serdecznie zapraszamy miłośników pieszych i rowerowych wędrówek, amatorów sportów wodnych, wędkarzy, grzybiarzy i myśliwych. Przepiękne ińskie krajobrazy czekają także na turystów, którzy lubią fotografować, malować, rysować i podziwiać piękno natury.